ELEKTRİK KESİNTİLERİ ARTIK TARİH OLACAK

elektrik kesintisi

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardımları kapsamında TEİAŞ ın Yapısının ve Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi’nin Canlı Bakım Sisteminin Kurulması ve Uygulanması Aktivitesi kapsamında Fransız RTE firmasıyla eğitim sözleşmesi imzalanarak  iletim hatlarının canlı bakımına yönelik faaliyetlere başlandı.

Projede; geçen yıl trafo merkezi ve enerji iletim hattı canlı bakım ekiplerinin oluşturulması için çalışmalar yürütüldü. Sınav ve mülakatlar sonucu, gönüllüler arasından projede görev almaya uygun kişiler belirlendi.

Mayıs ayında Gölbaşı Test Laboratuarı nda kurulacak canlı bakım teçhizatı için gereken malzemeler temin edildi. Projede görev alan personel de yürütülen eğitim çalışmalarıyla canlı bakım yapabilecek düzeye erişti.

Elektrik iletim hattı canlı bakım ekipleri, tespit edilen trafo merkezi ve elektrik iletim hatlarında ilk canlı bakım faaliyetlerine Ankara  da başladı. Elektrik iletim hattı canlı bakım ekibi üç yüz seksen  kv iletim hattında ilk defa potansiyele girme ve iletkene dokunma çalışması yaptı. Ekip ayrıca üç yüz seksen ve yüz elli dört kv iletim hattında izolatör değişimi, canlı bakım sandalyesi ve merdiven kullanarak canlı bakım yapma faaliyetleri gerçekleştirdi.

Kurumun üst düzey yetkilileri de çalışmaların yapıldığı üç yüz seksen  kv Sincan/Çayırhan ve yüz elli dört kv Sincan-Kazan elektrik iletim hattında tetkik ve gözlemlerde bulundu.

Türkiye de ilk kez gerçekleştirilen canlı bakım projesi kapsamında ekip sayıları, yapılacak eğitimler ve çalışmalarla önümüzdeki yıllarda artırılacak. TEİAŞ 2015-2019 Stratejik Planı kapsamında beş yıllık dönemde ekip sayısını beş hat ve beş trafo ekibi olmak üzere ona çıkartmayı planlıyor.

Etiketler: , ,