TÜRKİYE ÇEYREK FİNALDEEEEEEEE

milli takım

Türkiye basketbol milli takımımız çeyrek finale çıktı.Basketbolda, 2014 FIBA Dünya Kupası’nda Avustralya’yı 65-64 yenen Türkiye çeyrek finale yükseldi. Karşılaşmaya Sinan Güler, Ender Aslan, Emir Preldzic, Kerem Gönlüm ve Ömer Aşık ilk beşi ile başlayan A Milli Takım; tempoyu yüksek tutup, pota altında üstünlük kurmayı hedefledi. 3. dakikada Ender Arslan’ın sayıları ile 5-3 öne geçen 12 Dev Adam, skoru 9-6’ya getirdikten sonra savunmasında hatalar yapıp, hücumlardan boş dönmeye başladı. Avustralya’nın 10-9 öne geçtiği 5. dakikada bir potada yaşanan teknik sorunundan dolayı karşılaşmaya 12 dakika ara verildi. Aranın ardından aynı hataları sürdüren A Milli Takım, 1. periyodu 18-15 geride kapattı. 1. periyotta Türkiye yüzde 31 (5/16) isabetle oynarken, Avustralya, şutların yüzde 53’ünü (8-15) sayıya çevirdi.

İkinci periyodun başında, Ömer Aşık’ı dinlendiren başantrenör Ergin Ataman Furkan Aldemir’i ve ardından Oğuz Savaş’ı denedi. Avustralya’yı zorlayan ve farkın açılmasına izin vermeyen on iki dev adam, kendi oyununu kurmakta zorlandı. A Milli Takım, 15. dakikada 27-22 geriye düştü.

Kerem Tunçeri ve Cenk Akyol’un üçlükleri ile canlanan, Ömer Aşık’ın yeniden oyuna girmesiyle pota altında üstünlük kuran Milli Takım, Avustralya’nın top kayıplarını iyi değerlendirdi. “12 Dev Adam”, 18. dakikada skoru 32-31’e getirdi ve karşılaşmada ikinci kez öne geçti. Devre, 35-34 Avustralya’nın lehine sona erdi.

İlk devrede özellikle turnikeleriyle etkili olan Sinan Güler, 7 atışından 5’ini sayıya çevirdi ve yüzde 71 isabet oranıyla 12 sayı attı. A Milli Takım’da 16 dakika 35 saniye ile ilk devre en çok süre alan Emir Preldzic ise 4’te 0 sayı istatistiğiyle oynadı.

Türkiye, 3. periyoda adam adama savunmayla başladı ancak top kayıpları ve hücumda yaşanan sorunları iyi değerlendiren Avustralya, 24. dakikada farkı 10’a çıkardı: 36-46.

Hakeme itiraz eden başantrenör Ergin Ataman’ın aldığı teknik faulü iyi değerlendiren Avustralya, farkı 12’ye çıkardı. İlerleyen dakikalarda Avustralya’nın hücum gücünü kesmeyi başaran A Milli Takım, Emir Preldzic’in geç de olsa sayı üretmeye başlamasıyla farkı 4’e kadar indirip, son periyoda 50-46 geride girdi. Bu periyotta hakemlerin düdüklerini, daha çok Avustralya lehine kullanmaları dikkati çekti.

Son periyoda Ender Arslan’ın 3’lüğüyle başlayan ay-yıldızlı ekip, farkı 1’e indirdi ancak maçın başından beri yaşadığı hücum sorununu çözemediğinden 33. dakikada yeniden 8 fark geriye düştü (49-57). Bu dakikadan itibaren sert savunma yapmaya başlayan A Milliler, Avustralya’nın hücumdan boş dönmeye başlamasını sağladı.

12 Dev Adam, bitime dört dakika otuz saniye kala farkı yeniden bire indirdi: 56-57.

64-59 öne geçen rakibi karşısında, Emir’in üçlüğüyle son 22 saniyeye 2 farkla (62-64) geride giren Türkiye, son hücumda yine Emir’in üçlüğüyle sayı bularak; bitime beş saniye kala 65-64 öne geçti. A Milli Takım, son saniyeleri iyi değerlendiremeyen Avustralya karşısında maçtan aynı skorla 65-64 galip ayrıldı ve çeyrek finale yükselen taraf oldu.

 

Etiketler: , ,