KULAK TEMİZLEME ÇUBUĞUNDAKİ TEHLİKELER

kulak çöpü

 

Bazıları için kulak çubuğu vazgeçilmezdir. En küçük bir kir; en küçük bir tıkanıklık nedeniyle çok da düşünmeden hemen iki tarafı minik pamukla sarılı çubuğu götürüverirler kulaklarına. Amaçları  kulaklarına rahatsızlık veren o kirden kurtulmak olduğundan, kulak çubuğunun olası tehlikelerini de çoğunlukla bilmediklerinden fayda sağlamak yerine zarar göreceklerinden haberleri yoktur. Kulak kanallarının içini temizlemek amacıyla bilinçsizce derinliklere sokularak temizlenmesi durumunda mantardan kulak zarında delinmeye, enfeksiyondan işitme kaybına dek birçok hastalığa yol açabileceğini söylüyor.

 

kulak çöpü

Dış kulak yolunda çizilme  ya da zedelenme meydana gelebilir. O zedelenmeler ve çizilmelerden  bakteriler kolayca girerek dış kulak yolunda enfeksiyona neden olabiliyor. Haliyle çok kolay enfeksiyon kapılıyor. O nedenle bilinçli hareket etmek, kulak çubuklarını kulakların derinliklerine doğru kullanmamak gerekiyor. Kirler daha da dibe itiliyor. Normal de dış kulak yolu kahverengi bir salgı yapıyor. Dış kulak yolunu enfeksiyonlardan koruyan bu salgı normalde dış kulak yolu tarafından dışarı atılıyor ama biz onu günlük yaşantımızda göremiyoruz. Dışarı atılmasında sorun  olması durumunda ise bu içeride birikebiliyor. İşte o salgıyı kulak çubuğu ile temizleyeceğiz derken aslında tam tersi o birikenleri daha da içeri atıp birikmesine neden olabiliyor, dış kulak yolu kanalını kapatabiliyoruz. İşitme kaybına yol açabiliyor.

 

kulak kiri

 

Kulağımız yapısı gereği kendisini temizleme özelliğine sahip. Üstelik kulak kirleri sanılanın aksine kulağımız için yararlı. Ama kulak çubuğu ile bu faydalı kirlere müdahalede bulunarak kendi kendimize kötülük yapıyoruz. Kötü bilinçsiz kullanım kulak tıkanıklıklarını hatta işitme kaybını beraberinde getirebiliyor. Kulak zarında delinme meydana gelebiliyor.Bu nedenle özellikle havuz, deniz ve duştan sonra kulağın nemini almak yeterli oluyor. Kulak çubukları mantara da neden olabiliyor.

 

Etiketler: , , ,