GMAİL İÇİN GOOGLE’DEN AÇIKLAMA GELDİ

GMAİL

 

Yaptığımız incelemede söz konusu kullanıcı adı şifre kombinasyonlarının yüzde 2’den azının geçerli olabileceğini ancak bunlarla gerçekleştirilmeye çalışılacak oturum açma girişimlerinin büyük çoğunluğunun web korsanlığına karşı otomatik sistemimiz tarafından engelleneceğini belirledik. Bu doğrultuda durumdan etkilenebilecek hesapları koruma altına alarak kullanıcılardan şifrelerini sıfırlamalarını talep ettik.

Burada dikkat çekilmesi gereken en önemli nokta; hem bu hem de önceki durumların hiçbirisinde sızdırılan kullanıcı adı ve şifrelerin Google sistemlerinin güvenliğinin aşılması sonucunda elde edilmemiş olmasıdır. Bu tür bilgiler çoğunlukla dığer kaynağın kombinasyonu sonucu elde edilmektedir.

Örneğin çok sayıda web sitesinde aynı kullanıcı adı şifreyi kullanıyorsanız ve bu web sitelerinden biri hack lenirse; bilgileriniz diğer sitelerde oturum açmak için de kullanılabilir. Kimi zaman saldırganlar giriş bilgileri elde etmek için kötü amaçlı yazılım (malware) veya başka bir yerden geliyor izlenimi uyandıran taklit oltalama e-posta (phishing) hilelerine de başvurabilmektedir.

Google olarak kullanıcı hesaplarının phishing; malware ve istenmeyen postalardan (spam) korunması için sürekli olarak çalışıyoruz. Örneğin;sıra dışı bir aktivite tespit ettiğimizde bilinmedik cihaz ve lokasyonlardan gelen oturum açma girişimlerini engellenmekte, böylelikle kullanıcılar söz konusu aktiviteyi gözden geçirerek kendileri tarafından yapılıp yapılmadığını teyit edebilmektedir.

Güvenliklerini daha da artırmaları için kullanıcılarımıza aşağıdaki püf noktalarını öneriyoruz: Sadece Google’a özel güçlü bir şifre kullandığınızdan emin olun. Hesabınız kilitlendiğinde size e-posta veya telefonla ulaşabilmemiz için hesap kurtarma seçeneklerinizi güncelleyin. Son olarak hesabınıza ek bir güvenlik katmanı sağlamak için iki-aşamalı doğrulama seçeneğinden yararlanmayı tercih edin.

Etiketler: , ,